منو اصلی
اخبار > دانشجویان، مشتریان اصلی خرید شیشه
 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی:

دانشجویان، مشتریان اصلی خرید شیشه

به گزارش «بچه های مسجد»، سرهنگ محمد غلامی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره مقابله با پدیده شوم فروش مواد مخدر در استان اظهار کرد: این پدیده شوم تنها معطوف به ایران و استان خراسان شمالی نمی شود، بلکه این معضل، پدیده ای جهانی است و اغلب کشورها درگیر این موضوع هستند.
سرهنگ غلامی تصریح کرد: در حال حاضر نیروی انتظامی در دو زمینه برخورد با عناصر تهیه و توزیع مواد مخدر و دستگیری معتادان متجاهر همچنین اجرای برنامه های پیشگیرانه و آگاه سازی مردم اقدامات گسترده ای را در دستور کار دارد و آنها را انجام می دهد.

کشف 1 تن و 512 کیلوگرم مواد مخدر امسال در استان
وی اعلام کرد: در همین راستا، نهاد نیروی انتظامی استان، در سال جاری در سطح استان یک تن و 512 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف کرد که پنج کیلو و 670 گرم آن، مواد مخدر صنعتی بود.
وی افزود: این نهاد در سال گذشته نیز از سطح استان یک تن و 22 کیلوم گرم انواع مواد مخدر کشف کرد که دو کیلو و 976 گرم آن، مواد مخدر صنعتی بود.
سرهنگ غلامی افزود: در استان طی سال جاری هزار و 304 نفر و در سال گذشته نیز هزار و 242 نفر خرده فروش و عمده فروش مواد مخدر دستگیر شدند.
وی خاطر نشان کرد: در سال جاری 20 باند توزیع مواد مخدر را در استان متلاشی کردیم.
وی یادآور شد: تمامی این کشفیات مواد مخدر همچنین دستگیری عاملان توزیع مواد مخدر و معتادان متجاهر که طی سال جاری در استان انجام شد طی اجرای 298 طرح پاکسازی در نقاط آلوده استان بود.
این مسئول افزود: در همین زمینه، اخیرا در یکی از محلات حاشیه نشین استان با اجرای طرح پاکسازی، 21 نقطه از آن محله در زمینه فروش مواد مخدر پاکسازی شد.
افزون بر این، وی اظهار کرد: نیروی انتظامی برای نا امن کردن هر چه بیشتر استان برای عاملان فروش مواد مخدر در 10 عملیات برون استانی شرکت کرد که در همین راستا، 508 کیلوگرم تریاک کشف شد.
وی در بخشی دیگر از سخن خود، اعلام کرد: در راستای کشفیات انجام شده مواد مخدر در خراسان شمالی، 33 درصد از مواد مخدری که کشف شد در شهرستان بجنورد، مرکز استان بوده است و این شهرستان در رده سوم کشفیات مواد مخدر استان قرار دارد.

محلات حاشیه بجنورد درگیر با پدیده خرید و فروش مواد مخدر
به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی، محلات حاشیه نشین عمده مناطق درگیر شهر بجنورد در زمینه فروش مواد مخدر ( خرده فروشی و عمده فروشی ) هستند.
وی همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه خراسان شمالی باراندازی برای انتقال مواد به سایر نقاط کشور نیست، آنچه که به استان وارد می شود به طور عمده تریاک است که در استان به مصرف می رسد.
وی افزود: با اجرای طرح های پاکسازی هنوز فضایی زیر زمینی و مخفی نیز برای تولید مواد مخدر صنعتی در استان کشف نکرده ایم.
سرهنگ غلامی در ادامه با تاکید بر این نکته که افزایش مصرف و فروش مواد مخدر در استان یک هشدار جدی است، درباره علل افزایش فروش مواد مخدر در استان اظهار کرد: ثروت اندوزی علت اصلی عمده فروشان مواد مخدر به انجام این کار است.

بیکاری مهمترین علت خرده فروشی مواد مخدر
وی افزود: خرده فروشان نیز به علل بیکاری، زیاده خواهی و تهیه پول مواد مخدر خود که معتاد هستند، به این کار روی آورده اند.
وی خاطر نشان کرد: در استان علاوه بر اینکه فروشندگی مواد مخدر به صورت تشکیل یک تیم در حال انجام است همچنین فروشندگی آن به صورت خانوادگی نیز انجام می شود.
این مسئول افزود: اغلب خرده فروشان نیز در قالب مشاغل پوششی به فروش مواد مخدر اقدام می کنند.
وی در ادامه با تاکید بر این نکته که آمار کشفیات از افزایش عرضه و تقاضای مواد مخدر در استان حکایت دارد، عنوان کرد: در زمینه مواد مخدر صنعتی، شیشه و هروئین بیشترین تقاضا را دارند که دانشجویان بیشترین مشتریان این نوع از مواد مخدر هستند.
وی درباره آسیب پذیری دانشجویان در مقابل مصرف مواد مخدر صنعتی عنوان کرد: دلیل عمده این قشر برای مصرف این مواد بیدار خوابی و پذیرش بهتر مطالب درسی است.
سرهنگ غلامی گفت: این نهاد در تعامل با دانشگاه های استان، آگاه سازی دانشجویان نسبت به آثار سوء مصرف این مواد را در دستور کار خود قرار داده است که در این زمینه کارشناسان این نهاد برنامه های آموزشی را برای آنان برگزار می کنند.
وی در ادامه با تصریح بر این مطلب که سن مصرف و فروش مواد مخدر نیز رو به کاهش است، عنوان کرد: در تعامل با اداره کل آموزش و پرورش استان اجرای برنامه های آموزشی و آگاه سازی دانش آموزان را در دستور کار داریم که کارشناسان این نهاد در این زمینه ورود کرده اند.
در عین حال، وی به خانواده ها تاکید کرد: خانواده ها باید بسیار مراقب فرزندان خود باشند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی اذعان کرد: کانون گرم خانواده همچنین دوستی والدین با فرزندان موجب می شود تا بتوان فرزندان را از آسیب های اجتماعی به دور داشت.
علاوه بر این، وی با یادآوری این مطلب که بیکاری و مهاجرت نیز از ریشه های اصلی رشد فروش مواد مخدر است، تاکید کرد: مسئولان باید بر کاهش نرخ بیکاری همچنین بهبود امکانات شهری و پوشش برنامه های مناسب برای پرکردن اوقات فراغت جوانان در محلات حاشیه نشین اهتمام ویژه ای داشته باشند.
وی در خاتمه در پاسخ به گلایه های برخی از ساکنان محلات حاشیه نشین درباره فروش عادی و آزادانه مواد مخدر توسط فروشندگان مواد مخدر در این محلات اظهار کرد: آمارهای اعلام شده حکایت از این دارد که نیروی انتظامی که وظیفه شناسایی، کشف مواد مخدر را بر عهده دارد، اقدامات جدی ای را انجام داده است.
سرهنگ غلامی افزود: اقدامات این نهاد، محلات را برای فروشندگان مواد مخدر ناامن کرده است.
وی خاطر نشان کرد: با این وجود، فروش مواد مخدر ریشه هایی دارد که این ریشه ها باید حل شوند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی در خاتمه درباره تجارت حاصل از فروش این مواد برای خرده فروشان اظهار کرد: با توجه به اینکه قیمت خرید مواد مخدر بالا است، فروش مواد برای خرده فروشان نیز سودی ندارد.
انتهای پیام/ 


١٠:٤٢ - يکشنبه ٢٦ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٥١٤٢٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٢


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج