منو اصلی
اخبار > غربت مراکز مشاوره دانشجویی در خراسان شمالی
 


  چاپ        ارسال به دوست

متناسب نبودن آمار مشاوران دانشگاه ها با دانشجویان؛

غربت مراکز مشاوره دانشجویی در خراسان شمالی

به گزارش «بچه های مسجد»، شکستن سد کنکور و رفتن به دانشگاه رویایی است که هر فردی آن را در ذهن می پرورد بدون این گمان که ممکن است چه مشکلاتی در زندگی دانشجویی وجود داشته باشد و چگونه می توان با این مشکلات دست و پنجه نرم کرد آن هم هنگامی که صدها کیلومتر با خانه و محیط خانواده فاصله دارد.هر چند مراکزی در دانشگاه ها دیده شده است که دانشجویان بتوانند با مشاوره گرفتن از کارشناسان مشاوره برخی مشکلات خود را حل کنند.
اما این مراکز در دانشگاه های استان پاسخگوی نیاز هزاران دانشجو نیست و تعداد کارشناسان آن قدر کم است که بعضی قید مراجعه به مراکز مشاوره را می زنند و برخی هم در این مورد ابهاماتی دارند.برخی ها که اصلاً به سراغ مرکز مشاوره نمی روند و می گویند ترجیح می دهیم مشکل مان به جایی درز نکند اما عده ای برخلاف این عقیده از مشاوران کمک می‌گیرند.
یکی از دانشجویانی که تاکنون  به این مراکز نرفته است در این مورد می گوید: تاکنون به مرکز مشاوره مراجعه نکرده ام ولی می دانم که دوستانم در کارگاه های مشاوره گروهی شرکت می کنند و بسیار هم راضی هستند. شیدا ادامه می دهد: ترجیح می دهم اگر مشکلی داشته باشم به سراغ مشاوران بیرون از دانشگاه بروم و خجالت می کشم از این که همکلاسی هایم مدام رفت و آمدم را به مرکز مشاوره دانشگاه ببینند.
یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی استان هم اظهارمی دارد: تمایل دارم برای رفع مشکلاتم از استادانم مشورت بگیرم هر چند که در خوابگاه هم مشاوره داریم و هم خوابگاهی هایم از راهنمایی های مشاور استفاده می کنند اما می ترسم از این که به مشاور مراجعه کنم و دوستان، همکلاسی ها و یا مسئولان دانشگاه از مشکلاتم باخبر شوند.او ادامه می دهد:  برخی از پسران کمتر به مشاوران دانشگاه مراجعه می کنند  تا مورد تمسخر همکلاسی ها قرار نگیرند.
سعید دانشجوی دیگری است که در این  باره می گوید: تاکنون ندیده ام  همکلاسی های پسر من به مشاوران دانشگاه مراجعه کنند و اگر این کار را هم می کنند تلاش دارند تا دیده نشوند و مورد تمسخر قرار نگیرند.
اعتماد سازی
آرزو در دانشگاه بجنورد تحصیل می کند، او می گوید:  تا ترم قبل، تمایلی به حضور در مرکز مشاوره نداشتم اما با دیدن عملکرد آن ها و رضایتی که دیگران داشتند من هم از آن ها مشاوره گرفتم اما هنوز هم برخی از دانشجویان تمایلی ندارند تا درباره مشکلات شان با مشاوران صحبت کنند و از این موضوع که مدیران و مسئولان دانشگاه به مشکل آن ها پی ببرند، واهمه دارند.
یک دانشجوی دیگر نیز تصریح می کند: فقط یک بار آن هم در زمان ورودم به دانشگاه برای انجام تست سلامت روانی و جسمی ناچار شدم به مرکز مشاوره مراجعه کنم و بعد از آن لزومی برای مراجعه ندیدم.نرگس می گوید: تعداد مشاوران در دانشگاه ها کم است و برخی اوقات که احتیاج فوری به دریافت مشاوره داریم نمی توانیم از این خدمات استفاده کنیم.
تأثیر فعالیت مراکز مشاوره
در همین ارتباط مسئول مرکز مشاوره دانشجویی مجتمع آموزشی اشراق می گوید:از همان ابتدای تشکیل این مجتمع از مشاوران دکتر استفاده کردیم و به همین دلیل با استقبال خوبی هم مواجه شدیم.
حصاری می افزاید: کار گروهی ما اثر مثبتی برروی دانشجویان دارد و استقبال از مشاوران هر ترم بیشتر از ترم قبل است. وی ادامه می دهد: برای این که مشاوره های دانشجویی جا بیفتد فعالیت خود دفاتر مشاوره هم مهم است و البته نمی توان نقش تیمی را که در این دفاتر شکل می گیرد  نادیده گرفت و از تأثیری که دارد غافل شد. وی بابیان این که 8 مشاور در این مجتمع فعالیت می کنند، اظهار می‌ دارد: منشاء اکثر مشکلات دانشجویان به ناآگاهی آن ها باز می گردد  و باید به جای این که این مشکلات را طبقه بندی کرد به دنبال حل ریشه ای آن ها باشیم.
افزایش مراجعات مردان
 در عین حال یک کارشناس ارشد مشاوره در این مورد می گوید: دختران بیشترین مراجعان به مرکز مشاوره دانشجویی دانشکده ها و خوابگاه ها هستند و از سویی مشکلات بین فردی (درخوابگاه)، مشاوره تحصیلی و مشکلات عاطفی شامل اختلالات اضطرابی و افسردگی از بیشترین مشاوره های ارائه شده است.
شایسته ادامه می دهد: چالش اساسی دانشگاه ها در مورد استفاده از خدمات مراکز مشاوره، نگرش دانشجویان به مشاوره و اعتماد آن هاست و هم چنین آمار نشان می دهد که نگرش دختران دانشجو به مراکز مشاوره بهتر از پسران دانشجو است. وی با اشاره به این که به طور کلی آمار مراجعه کنندگان زن به مراکز مشاوره بیشتر از مردان است، اظهار می دارد: خدمات مشاوره در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان، خانواده های شان، کارکنان و اعضای هیئت علمی رایگان است و در دانشگاه های غیر دولتی بخشی از سرانه به خدمات مشاوره اختصاص می یابد.
او خاطرنشان می کند: باید در دانشگاه ها دنبال مشاوره پویا بود و با فعال کردن مرکز مشاوره های خوابگاه های ملکی و اجرای طرح همسالان مشاور در این زمینه اقدام کرد و از سویی تعداد مشاوران و مراکز مشاوره ها در دانشگاه ها با توجه به استاندارد های جهانی و کشوری کم است.
احساس امنیت
جوادی رئیس مرکز مشاوره مجتمع آموزش عالی فنی مهندسی اسفراین هم در این مورد می گوید:  ما منتظر مراجعه دانشجویان نیستیم و با به کار گیری مشاوران و حضور آن ها در خوابگاه ها و ارائه مشاوره های دانشجویی در خوابگاه ها مراجعه کننده های ما زیاد است و این موضوع موجب شده  دانشجویان با احساس امنیت پی گیر رفع مشکل شان از طریق مشاوران دانشگاه باشند.او درباره بیشترین  دلایل مراجعه به مرکز مشاوره عنوان می کند: حوزه بندی مشکلات سخت است و دانشجو اگر چه در گذار از مرحله دبیرستان به دانشگاه با مشکل مواجه است و به دلیل مشکلات تحصیلی به مرکز مشاوره مراجعه می کند اما مشکلات عاطفی و خانوادگی در بطن آن ها وجود دارد.
وی خاطرنشان می کند: در میان دانشجویان سال اولی با مشکلات تحصیلی و ناسازگاری به علت  ورود از  محیط خانوادگی به دانشگاه و خوابگاه مواجهیم.وی ادامه می دهد:نزدیک به 1600 دانشجو در این محل تحصیل می کنند و با توجه به این که در مورد مراجعه کننده ها آمار می گیریم در سال قبل 500 دانشجو به مشاوران ما مراجعه کرده اند که نزدیک به یک سوم  تعداد دانشجویان این مجتمع آموزش عالی است. وی می گوید: همه دانشجویان مراجعه کننده خیالشان از بابت محرمانه ماندن و امنیت اطلاعاتشان جمع باشد و حتی اگر بخواهند برای آن ها پرونده هم تشکیل نمی دهیم.
منبع: روزنامه خراسان شمالی


١١:٠٨ - شنبه ١٨ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٥١٣٤٨٤    /    تعداد نمایش : ٢٩٦


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج