منو اصلی
اخبار > برای ممنوعیت از ادامه تحصیل، امروز بهتر از فرداست
 


  چاپ        ارسال به دوست

بغض فروخفته دانشجویان بلاتکلیف دانشگاه آزاد؛

برای ممنوعیت از ادامه تحصیل، امروز بهتر از فرداست

به گزارش بچه های مسجد دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد؛ حرف از رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد که به میان می‌آید، قصه‌ای فروخفته از سختی‌های فراوان دانشجویان بسیاری از رشته‌ها که قربانی اختلاف مسئولین شده‌اند دوباره به ذهن متبادر می‌شود و همچنان بلاتکلیفی این نسل از دانشجویان جوان، توجه همه را به خود جلب می‌کند البته به غیر از مسئولین آموزش عالی!

نوشتن و صحبت کردن درباره رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد دیگر نه تنها خسته کننده شده بلکه بی فایده به نظر می‌رسد اما در آستانه فصل پرمشقت و سخت امتحانات، هنوز سوالات بسیاری، ذهن دانشجویان مبتلابه دعوای عجیب میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد را معطوف به خود کرده است.

 

نیازی به موشکافی مشکلات دانشجویان نیست هرچند با تجربه حداقلی از فضای دانشگاه و دوران دانشجویی هم می‌شود حال این روزهای دانشجویان بلاتکلیف و در حال تحصیل در رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد را خوب فهمید.

اصل بر راستی و درستی است مگر خلاف آن ثابت شود اما معلوم نیست که چه کسی راست می‌گوید و چه کسی دروغ! معلوم نیست حق با کدام طرف است؟ دانشجویان هم در شب امتحان برای خودشان خدایی دارند...

فصل امتحانات از راه رسیده است و دانشجویان از همین روزها برنامه مطالعاتی خود را آغاز می‌کنند، چه بسا زودتر از این حرف‌ها آغاز کرده باشند اما سوال اصلی بسیاری از همین دانشجویان که در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند، درباره آینده تحصیلی است، آینده‌ای که معلوم نیست باید برایش چقدر زحمت بکشند، اصلا باید ادامه بدهند و یا بیخیال شده و از نو در رشته‌ای مجوزدار! تحصیل خود را آغاز کنند.

اظهارات ضد و نقیض مسئولین دو نهاد آموزشی مهم کشور اما در این میان، کمکی به دانشجویان نمی‌کند که هیچ! به چالش‌های موجود نیز دامن می‌زند و این بلاتکلیفی را بیشتر می‌کند.

رییس دانشگاه آزاد اخیرا در نامه‌ای به همه واحدهای زیر مجموعه و با استناد به نامه‌های وزارت علوم!، اعلام کرده  است که تمام رشته‌های دانشگاه آزاد، مجوز دارند.

 

از طرف دیگر اما معاون آموزشی وزارت علوم چندین بار اعلام کرده که فقط رشته‌های اعلام شده بر روی سایت دفتر گسترش مجوز دارند. (اینجـــا)

اما با اینکه طبق ادعای معاون آموزشی  وزارت علوم، وظیفه صدور مجوزها بر عهده دفتر گسترش است، جالب اینجاست که همین معاونت که مدام اعلام می‌کند که فقط رشته های روی سایت مجوز دارند، خودش در سایت معاونت، دو لیست موازی با دفتر گسترش منتشر کرده و همه را سردرگم کرده است. (اینجـــا) و (اینجـــا)

این در حالی است که تعدادی از دانشجویان بلاتکلیف، طی تماس‌های مکرر با خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛خواستار بررسی و پیگیری این ماجرا تا رفع ابهام و سوالات موجود شده‌اند.

در این هیاهو، اقدام عجیب سایت دانشگاه آزاد مبنی بر حذف یکی از خبرها، جالب توجه به نظر می‌رسد؛ پایگاه خبری "آنا" در اقدامی عجیب، خبر مصاحبه با حسین زاده لطفی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد در خصوص مجوزدار بودن تمام رشته‌های این دانشگاه را حذف کرده است در حالی که این خبر هنوز روی پرتال واحد تهران غرب دانشگاه آزاد وجود دارد و حذف نشده! (خبر حذف شده) و (تصویر ذخیره گوگل از این خبر) و (پرتال دانشگاه آزاد تهران - غرب)

با این حال اما وزارت علوم طی اطلاعیه‌ها و اخبار مختلفی سعی کرده است تا داوطلبان و دانشجویان را از غیر قانونی بودن کدرشته‌های دانشگاه آزاد مطلع کند؛ هرچند تا توقف کامل بی قانونی، همچنان دانشجویان بسیاری هستند که بلاتکلیف می‌مانند. (اینجـــا) و (اینجـــا)

از آنجایی که ابهام و سوالات دانشجویان و خانواده‌های آنها درباره این اختلاف میان دو نهاد مهم آموزش عالی کشور، قابل شمارش نیست، در جدیدترین مورد به صورتجلسه تائید رشته‌های بدون مجوز با حضور نمایندگان دانشگاه آزاد، وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی بر می‌گردد.

جالب اینجاست که طی این سلسله جلسات که نماینده وزارت علوم در آن حضور نداشته است، دو نماینده دیگر یعنی مجتبی علوی فاضل از دانشگاه ازاد و علی محمد رنجبر به نمایندگی از شورای عالی انقلاب فرهنگی با اکثریت آرا، تمام رشته‌ها را برای دانشگاه آزاد تائید کرده و به وزارت علوم اعلام کردند. (اینجـــا)

 

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران


٠٩:٠٦ - دوشنبه ١٣ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٥١٢٨٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٧


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج