منو اصلی
اخبار > ماراتن دفاع از پایان نامه دانش آموختگان استان
 


  چاپ        ارسال به دوست

از گوشه و کنار دانشگاههای خراسان شمالی؛

ماراتن دفاع از پایان نامه دانش آموختگان استان

به گزارش «بچه های مسجد»،گویا انتهای هر ترم که می رسد این ماراتن، شرکت کننده های بیشتری دارد اما در این میان، تعداد کم استادان راهنما و شلوغی صف دفاع به یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های استان تبدیل شده است.
به گفته دانشگاهیان هر چند که متولیان آموزش عالی به فکر توسعه تحصیلات تکمیلی هستند اما از سوی دیگر با روند کند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها رو به رو هستیم که موجب شده در سال های اخیر دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان با کمبود استاد به ویژه استاد راهنما در زمان دفاع از پایان نامه های شان رو به رو شوند و البته صحبت های دانشجویان و اساتید در این میان شنیدنی است.
ماندن در صف انتظار
 یک دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی با بیان این که برای پیدا کردن استاد راهنما یک ترم سرگردان بوده است، بیان می کند: هر استادی می تواند  طی یک ترم فقط راهنمای تعداد محدودی از دانشجویان باشد و با توجه به این که رشته هایی مانند تربیت بدنی متقاضی زیادی دارد این سقف همیشه پر است و مدت ها باید در صف انتظار بمانیم.
وی می افزاید: از سویی استادی که انتخاب کردم راهنمایی زیادی نمی کرد و فقط سرنخ می داد و  باید مدت زیادی برای دریافت آن چه که او می خواست زمان می گذاشتم و همین امر هم موجب طولانی شدن زمان ارائه پایان نامه من شد.
بالا بودن ظرفیت پذیرش
یک دانشجوی دیگر که به تازگی از پایان نامه اش دفاع کرده است، عنوان می کند: به علت پر بودن ظرفیت استاد راهنما در گروه علوم انسانی مجبور شدم با استاد یکی از رشته های فنی و مهندسی واحد پایان نامه را انتخاب کنم که این نشان از نبود برنامه ریزی مناسب است و موجب پایین آمدن سطح کیفیت تحصیلات تکمیلی می شود.
وی می افزاید: برخی استادان هم اصلا کاری به محتوا و کیفیت پایان نامه ها ندارند و بعضی از دانشجویان پایان نامه خریده و ارائه کرده و همه دریافته اند که این پایان نامه را دانشجو ننوشته است اما بالاترین نمره ارائه را هم می گیرد.وی اظهار می دارد: کیفیت و اهمیت پایان نامه ها در دانشگاه های استان فراموش شده  و گویا فقط افزایش رشته های تحصیلی اهمیت دارد و همین موضوع موجب رواج مدرک گرایی در دانشگاه ها شده است.     
 استاد راهنما،گشتیم نبود
در همین رابطه یک دانشجوی دیگر تصریح می کند: از آن جا که جزو اولین ورودی های رشته مان بودیم مدیر گروه حساسیت بسیاری برای موضوع پایان نامه ها داشت اما از سوی دیگر تعداد استادان راهنما کم بود، به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مجبور شدند برای انتخاب استاد راهنما به استان های مجاور مراجعه و از استادان راهنمای آن دانشگاه ها استفاده کنند.
ارائه راهکار
یک دانشجوی دیگر با اعتقاد به این که دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی در استان می توانند با ارائه راهکار های منطقی برای بهبود و کیفیت دادن به پایان نامه ها برنامه ریزی کنند، می گوید: در برخی از دانشگاه های تهران دانشجویان با توجه به این که پژوهش محور یا آموزش محور باشند، می توانند در انتخاب پایان نامه آزاد باشند یعنی الزامی به گذراندن واحد پایان نامه نیست و به جای آن می توانند چند واحد درسی بگذرانند، به این ترتیب با مشکل کمبود استاد مواجه نمی شوند و کیفیت پایان نامه ها هم پایین نمی آید.
وی یکی دیگر از مهم ترین مشکلات پایان نامه ها را محدودیت در وقت و زمان استاد راهنما می داند و به گزارشگر ما می‌گوید: استادان با توجه به برنامه درسی که تدوین می شود، فرصت چندانی برای رسیدگی به پایان نامه ها ندارند، از طرف دیگر طبق بخشنامه های آموزشی سقف تعریف شده ای برای استادان تعیین کرده اند تا راهنمای پایان نامه ها باشند، البته این تعداد با توجه به مرتبه استادیاری، دانشیاری و استادی فرق می کند. واضح است که با این شرایط وقت چندانی برای استاد باقی نمی ماند تا پاسخگوی دانشجویان باشد.
رقابت بین استادان
یکی از مدرسان دانشگاه های استان با بیان این که در سال های اخیر، کیفیت پایان نامه نویسی در مقطع کارشناسی ارشد سیر صعودی داشته است  می گوید: کیفیت پایان نامه ها در دانشگاه های مختلف فرق می کند ولی در مجموع با توجه به محدودیت های موجود در انتخاب استاد راهنما و حتی محدود بودن زمان برای دفاع، دانشجویان چندان نمی توانند روی کیفیت مطالب و موضوعات کار کنند.وی می گوید: از دیگر مشکلات پایان نامه نویسی، کمبود وقت استادان راهنما و مشاور برای راهنمایی و مشاوره دانشجویان است.
ایجاد بانک اطلاعاتی از اساتید راهنما
 رئیس دانشگاه فرهنگیان اما در این مورد می گوید: یکی از مشکلات دانشجویان ما این است که در برخی دانشگاه ها مدیریت مراجعه به سایر دانشیاران و استادان را در دیگر دانشگاه ها محدود کرده است.دکتر «صفرزاده» با بیان این که استاد راهنما باید دارای رتبه دانشیاری و استاد تمامی باشد، خاطرنشان می کند:  گاهی گروه درسی و سرگروه ها در دانشگاه ها این دایره را تنگ و محدود به بعضی افراد خاص کرده اند و دانشجو در مضیقه قرار می گیرد و این در حالی است که گروه های آموزشی و روسای دانشگاه ها باید افراد دارای درجه استاد یاری و دانشیاری در رشته مورد نظر را احصا کنند.
وی با بیان این که دانشگاه های استان جوان هستند، ادامه می دهد: استاد تمام با درجه دانشیاری کمتر داریم و کسب رتبه استاد یاری و دانشیاری مشکل شده است و استادیار کم ، دانشیار کمتر و استاد تمام خیلی کمتر داریم.وی اظهارمی دارد: به عنوان یک کارشناس در حوزه علوم انسانی پیشنهاد می کنم دانشگاه ها بانک اطلاعاتی از اساتیدی که در رشته های مختلف  دارای رتبه استاد یار و دانشیار هستند تهیه کنند تا با مراجعه به این بانک بتوانیم مشکل دانشجویان را برطرف کنیم.
منبع» روزنامه خراسان شمالی


١٤:٢٧ - چهارشنبه ٨ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٥١٢٤١٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٨


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج